Harry Raudvere: Eesti on valinud endale maailma kõige kallima tervishoiumudeli

image_pdf

“Oleme viinud süsteemi sinnamaale, et meie ei taha enam inimesi ravida, vaid tahame inimestele pakkuda tervishoiu osutamise teenust,” sõnas ettevõtja Harry Raudvere, kelle sõnul praegune süsteem kogub raha kokku ja üritab kinni maksta haiglaid, sihtasutusi ja perearstid, kes kõik tahavad kasumit saada. Näiteks perearstid saavad pearaha ja mida tervemad on patsiendid, sest rohkem raha jääb alles. “Põhimõtteliselt ongi see löönud augu haigekassa eelarvesse. Inimesed ei pääse eriarsti juurde, raha meie tervishoius praktiliselt mitte kunagi ei jätku ning alati on jutt, et raha on vähe.”

“Eriarstile pääsemise süsteem, mis meil töötab, on iseenesest õige, aga põhimõtted, millele süsteem on rajatud ei ole päris õiged. Kui maja vundament on kiivakas ega sinna korralikku maja peale ehitada ka ei saa. Nii lihtne ongi,” ütles ettevõtja Harry Raudvere.

Raudvere selgitas Tallinna TV saates “Mõtleme taas” oma mõtteid: “Meie ühiskonnas koguvad inimesed ühiselt raha ravikindlustuse eelarvesse. Selle raha eest tahaksime, et riik võtaks vastutuse ja kohustuse inimesi ravida ja tervendada. Just nimelt, et inimesed saaksid arsti poole pöörduda ja ennast ravida. Tuginedes aga meie n-ö sõprade headele kogemustele ja võib olla ka paljudele muudele isiklikele huvidele, oleme viinud süsteemi sinnamaale, et meie ei taha enam inimesi ravida, vaid tahame inimestele pakkuda tervishoiu osutamise teenust. Vot sellesama pisikese fraasi taha ongi koer maetud.”

“Kui hakkame ühiselt kogutud vahendite arvelt ostma tervishoiu osutamise teenust, ei jätku neist mitte kunagi selleks, et hakkaksime kinni maksma eraettevõtete põhikasumit, milleks on täna haiglad, sihtasutused või perearstid. Oma olemuselt on nad kõik eraettevõtjad, kes tahavad saada kasumit. Põhimõtteliselt ongi see löönud augu nii haigekassa eelarvesse kui ka sellesse, et inimesed ei pääse eriarsti juurde, raha meie tervishoius praktiliselt mitte kunagi ei jätku ning alati on jutt, et raha on vähe.”

Haigekassa seniselt baasmudelilt Raudvere kinnitusel tekkinud olukorrale väljapääsu kindlasti ei ole. “Kui vaatame haigakassasse raha laekumise dünaamikat, kas või kümne aasta lõikes, näeme, kui palju on raha absoluutväärtuses haigekassa eelarvesse juurde tulnud. Ja ikka jääb meil raha iga aastaga järjest vähemaks või saame iga aastaga järjest vähem osutada nn tervishoiuteenust. Eesti on valinud endale tänu teatud seltsimeeste aktiivsele tegevusele maailma kõige kallima tervishoiumudeli. Varem või hiljem jääb see meile kurku kinni ja jõuame täpselt sinna, kus me täna ka oleme. Täna tuleks tervishoiu valdkond hoopis väga tugevalt reformida ning muuta selle põhimõtteid. Muuta tuleks ideoloogilist baasalust. Ühiselt kogutud vahendeid tuleb kasutada ühiselt, need ei tohiks olla eraettevõtja põhikasumi saamise allikaks.”

“Tänane perearstisüsteem võimaldab perearstidel saada nimistu alusel pearaha ning mida vähem perearst osutab patsientidele nn tervishoiu müügiteenust, seda rohkem jääb talle raha kätte. Läbi aegade on olnud palju neid inimesi, kes on tänast tervishoiusüsteemi loonud, toetanud ja pidanud seda ainuõigeks. Läbi aastate on Eestis puudunud ka selline mõiste nagu tervishoiu ökonoomika. See peab olema riiklikult terviklik süsteem, millele tuleks kogu tervishoid allutada. Pinnale on kerkinud ka näiteks haiglaravil olevatele patsiendile protseduuride juurdekirjutused. See ei ole üleüldine tendents, aga kui see muutub teadlikult ja süstemaatiliseks raha väljakantimise atribuudiks on kuri karjas. Tänase olukorra tervishoiusüsteemis on ellu tekitanud  rumalus, inimlik ahnus ja suutmatus näha protsesse ette.”

Harry Raudvere

image_pdf

Author: admin